PIĘĆ MILIONÓW
ZAPOMNIANYCH

Wspomnienia
Tych którzy przeżyli

Fotos

Irek

Yad Vashem

Return

Holocaust
Survivors

Heroes of
the Holocaust

Holocaust
Books & Videos

List of Polish
Rescuers

Auschwitz
Chronology and History
in English

Video Click this link to watch actual news footage.

 

Auschwitz - Oboz Koncentracyjny

Liczba i narodowosc ofiar

Wiezniowie KL Auschwitz przy pracy. KL

AUSCHWITZ - OBÓZ KONCENTRACYJNY

Auschwitz stal sie dla swiata symbolem terroru, ludobójstwa i Holokaustu. Utworzony zostal przez hitlerowców w 1940 roku na przedmiesciach miasta Oswiecimia, które podobnie jak i inne tereny Polski, bylo okupowane przez Niemców w czasie II wojny swiatowej. Nazwa miasta Oswiecim zostala zamieniona na Auschwitz i stala sie równiez nazwa obozu.

W ciagu nastepnych lat obóz zostal rozbudowany i skladal sie z trzech glównych czesci: Auschwitz I , Auschwitz II-Birkenau, Auschwitz III-Monowitz oraz z ponad 40 podobozów. Poczatkowo w obozie wiezieni byli i gineli Polacy. Pózniej osadzono w nim równiez radzieckich jenców wojennych, Cyganów oraz wiezniów innych narodowosci. Od 1942 roku obóz stal sie miejscem najwiekszego masowego mordu w dziejach ludzkosci, dokonanego na europejskich Zydach w ramach hitlerowskiego planu calkowitej zaglady tego narodu. Wiekszosc z deportowanych do Auschwitz Zydów - mezczyzn, kobiet i dzieci bezposrednio po przywiezieniu kierowano na smierc w komorach gazowych Birkenau.

Pod koniec wojny esesmani, usilujac zatrzec slady swych zbrodni, rozpoczeli demontaz i niszczenie komór gazowych i krematoriów oraz innych obiektów a takze palenie dokumentów. Wiezniów zdolnych do marszu ewakuowano w glab Rzeszy. Tych, którzy pozostali w obozie oswobodzili zolnierze Armii Czerwonej w dniu 27 stycznia 1945 roku. 2 lipca 1947 roku ustawa polskiego Sejmu na obszarze dwóch zachowanych czesci obozu: Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Panstwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. W 1979 roku miejsca te wpisano na Liste Obiektów Swiatowego Dziedzictwa UNESCO

Przez caly czas istnienia KL Auschwitz pelnil funkcje obozu koncentracyjnego, stajac sie z biegiem czasu najwiekszym nazistowskim kacetem. Do obozu koncentracyjnego - jako wiezniów - niemieckie wladze okupacyjne w pierwszym okresie istnienia obozu kierowaly przede wszystkim Polaków, ludzi uznanych za szczególnie niebezpiecznych a wiec czlonków elity narodu polskiego, jego politycznych, spolecznych i duchowych przywódców, przedstawicieli inteligencji, kultury i nauki, a takze uczestników ruchu oporu, oficerów, etc. Z czasem nazisci zaczeli wysylac do obozu równiez grupy wiezniów z innych okupowanych krajów.

Od 1942 roku wlaczano w jego stan i rejestrowano takze tych Zydów, których - po selekcji - lekarze SS uznali za zdolnych do pracy. Sposród wszystkich osób deportowanych do Auschwitz zarejestrowano i umieszczono w obozie i jego podobozach okolo 400 tys. osób (200 tys. Zydów, ponad 140 tys. Polaków, ok. 20 tys. Cyganów z róznych krajów, ponad 10 tys. sowieckich jenców wojennych i kilkanascie tysiecy wiezniów innych narodowosci). Ponad 50% zarejestrowanych wiezniów zginelo wskutek glodu, pracy ponad sily, szalejacego terroru, w egzekucjach a takze w wyniku wyniszczajacych warunków bytowania , chorób i epidemii, kar, tortur i zbrodniczych eksperymentów medycznych. Zydowskie kobiety i dzieci po selekcji w drodze do komór gazowych KL Birkenau.

KL AUSCHWITZ - OSRODEK ZAGLADY

Od 1942 r. KL Auschwitz zaczal pelnic druga funkcje - stal sie osrodkiem masowej zaglady europejskich Zydów. Nazisci przeznaczyli na calkowita zaglade wszystkich Zydów zamieszkujacych Europe, niezaleznie od ich wieku, plci, zawodów, obywatelstwa czy zapatrywan politycznych. Gineli tylko dlatego ze byli Zydami. Po selekcjach , przeprowadzanych wsród Zydów na rampach kolejowych, kierowano do komór gazowych nowo przywiezionych ludzi uznanych przez lekarzy SS za niezdolnych do pracy: osoby chore, starsze, kobiety w ciazy, dzieci. Najczesciej 70-75 % kazdego transportu kierowano bezposrednio na smierc. Osób tych nie wprowadzano w ewidencje obozowa, tzn. nie oznaczano ich numerami i nie rejestrowano. Z tego tez wzgledu mozliwe jest jedynie szacunkowe okreslenie globalnej liczby ofiar. Historycy oceniaja ze w sumie skierowano do niego co najmniej 1,1 mln. Zydów przywozonych ze wszystkich krajów okupowanej Europy, ponad 140 tys. Polaków, glównie wiezniów politycznych, ok. 20 tys. Cyganów z kilku krajów europejskich, ponad 10 tys. sowieckich jenców wojennych oraz kilkanascie tysiecy wiezniów innych narodowosci. Wiekszosc deportowanych Zydów zginela w komorach gazowych natychmiast po przywiezieniu.

LICZBA OFIAR

Ogólna liczbe ofiar Auschwitz w latach 1940-1945 szacuje sie na 1,1 do 1,5 mln. ludzi. Wiekszosc, przede wszystkim masowe transporty Zydów przywozone tu od 1942 roku, zginela w komorach gazowych.

Email - Terese Pencak Schwartz

Return - Holocaust Survivors - Heroes of the Holocaust - Yad Vashem - Holocaust Books